To ma być jedna z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach! Praca na placu budowy wre i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w maju przyszłego roku będziemy mogli podziwiać piękno zalewu solińskiego z wagoników kolejki gondolowej.

Trwają prace przy budowie kolejki gondolowej na Zaporze Solińskiej

Solina to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Co roku nad zalew soliński przyjeżdża około 1,4 miliona turystów z całej Polski. Wielu z nich nie wyobraża sobie wycieczki w ten region Polski bez odwiedzenia tej miejscowości, prawie każdy chce zobaczyć „bieszczadzkie morze”, czyli Jezioro Solińskie – największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce oraz najwyższą w kraju, liczącą ponad 80 metrów wysokości i 664 metrów długości, zaporę.

Oprócz liczącej ponad 1600 metrów kolejki, w ramach inwestycji powstaną dwie stacje – początkowa zlokalizowana na tzw. Płaszy powyżej deptaka prowadzącego do Korony zapory w Solinie, i końcowa na górze Jawor, gdzie powstanie także wieża widokowa o wysokości 56. metrów z tarasem i restauracją. Najwyższa z podpór kolei ma mieć 99 metrów wysokości. W ciągu godziny kolejka będzie mogła przewieźć około 1,2 tysiąca pasażerów. Przepustowość kolejki będzie na bieżąco monitorowana, a liczba kursów dostosowywania do ruchu turystycznego. Kolejka ma działać przez 10-11 miesięcy, pozostały czas ma być wykorzystany na konserwację i serwis techniczny. 

Budowa kolejki, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, na razie przebiega bez opóźnień. Jeśli prace nadal będą przebiegały zgodnie z założonym planem, pierwsi turyści przejadą się kolejką już w maju przyszłego roku. 

Co roku nad zalew soliński przyjeżdża około 1,4 miliona turystów z całej Polski. Władze gminy Solina, ale także mieszkańcy gminy, liczą na spore zainteresowanie nową atrakcją, bo większa liczba turystów, to dla nich większy zarobek, a spora część z nich utrzymuje się właśnie z turystyki.

Budowa kolejki gondolowej i wież widokowych nad zaporą w Solinie to jeden z kilku strategicznych projektów inwestycyjnych dla Polskich Kolei Linowych na najbliższe lata. W ten sposób spółka chce podnieść atrakcyjność regionu i jeszcze lepiej wyeksponować jego walory. 

Tak będzie wyglądać kolejka gondolowa nad Zaporą w Solinie

Polskie Koleje Linowe to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich, działa od ponad 80 lat. Posiada siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój. W 1936 roku wybudował pierwszą kolej linową na Kasprowy Wierch. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług rekreacyjno-wypoczynkowych, posiada również własną bazę noclegową i restauracyjną.