Bieszczady to malownicza, górska kraina, leżąca w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, na krańcu Polski. Dla niektórych Bieszczady zaczynają się tuż za Rzeszowem, dla innych w okolicach Sanoka czy Leska. 

Cechą charakterystyczną tego obszaru są góry porośnięte lasem i rozległe połoniny. Najwyższy bieszczadzki szczyt to Pikuj o wysokości 1405 m n.p.m., leżący na Ukrainie, zaś po polskiej stronie najwyższym szczytem jest Tarnica, mierząca 13466 m n.p.m. Oprócz przepięknych, górskich szlaków, w Bieszczadach znajdziecie wiele atrakcji, które warto odwiedzić. Przedstawiamy kilka z nich.

Jezioro solińskie i Zapora

W latach 60. XX wieku, we wsi Solina powstało na rzece San jezioro zaporowe. W wyniku tej inwestycji pod wodą znalazły się wsie Solina, Sokole, Horodek, Teleśnica Sanna, Chrewt oraz część Wołkowyji. San został ujarzmiony i skończyły się częste powodzie, a na wspomnianym terenie powstał atrakcyjny, wodny kompleks rekreacyjny i sportowy oraz elektrownia. 

Co roku przybywa tam tysiące turystów. Można wypocząć na plaży, wypożyczyć rower wodny, pływać i kąpać się w dozwolonych miejscach, lub uprawiać żeglarstwo. Do pobliskiego uzdrowiska w Polańczyku przyjeżdżają dodatkowo kuracjusze w celach zdrowotnych. Jezioro Solińskie wraz z zaporą należy do największych atrakcji regionu. Ma piękną linię brzegową i nazywane jest bieszczadzkim morzem.

Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach

Tuż obok Soliny leżą Myczkowce, słynące z zalewu mniejszego od Jeziora Solińskiego, lecz połączonego z nim. Jednym z ciekawszych obiektów w Myczkowcach jest Park Miniatur Świątyń, znajdujący się na terenie Centrum Kultury Ekumenicznej. Zobaczyć tam można makiety 140 kościołów oraz cerkwi grekokatolickich i prawosławnych, reprezentujących kulturę Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian. Ludy te zamieszkiwały tereny zarówno polskie, jak i ukraińskie i słowackie. Autorem miniatur jest rzemieślnik z Podkarpacia, Janusz Kuliga.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Rajskie – Studenne

Ścieżka ta utworzona została przez Nadleśnictwo Lutowiska. Na trasie, której atrakcją są również piękne widoki na San, znajdują się stacje z informacjami na temat najciekawszych walorów przyrodniczych tego terenu. Ścieżka zaczyna się na drodze leśnej, na którą skręca się z drogi wojewódzkiej nr 894 od strony wsi Czarna, przed mostem na Sanie niedaleko miejscowości Rajskie. Droga ta ma dobrą nawierzchnię, można ją przebyć również rowerem. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna kończy się w miejscowości Studenne, przy moście.

Piece retortowe – Stężnica koło Baligrodu

Popularny w Bieszczadach zawód węglarza powoli przechodzi do historii, lecz ostatnie retorty jeszcze dymią. Niewielu pozostało już fachowców trudniących się wypalaniem z drewna bukowego węgla drzewnego. Dawniej dymy z retortów były charakterystycznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu, dziś spotyka się je coraz rzadziej. 

Jednym z ostatnich, kultowych miejsc, gdzie nadal wypala się węgiel drzewny, jest Stężnica koło Baligrodu. Łatwo tam trafić, gdyż nad lasem unosi się charakterystyczny dym. Węglarz wypala węgiel w piecu wysokim na ponad 2 metry, szerokim na 3 metry. Ładowanie, wypalanie i studzenie zajmuje łącznie 3 dni. Warto przyjechać i zobaczyć, jak powstaje węgiel drzewny, używany m.in. do grilla.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe 

Największa w Polsce wypożyczalnia turystyczna drezyn rowerowych znajduje się na linii kolejowej 108 Zagórz-Krościenko, na odcinku 50 km. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe mają dwie stacje odjazdowe: stacja główna w Uhercach Mineralnych i stacja w Ustrzykach Dolnych. Drezyna, podobnie jak rower, napędzana jest siłą mięśni, więc jazda drezyną to forma aktywnego wypoczynku. Po drodze, na niektórych odcinkach podziwiać można piękne, bieszczadzkie krajobrazy.

Jeżeli potrzebujesz przytulnego noclegu nasze domki w Bieszczadach czekają na Ciebie. Zapraszamy do miejscowości Rajskie nad Jeziorem Solińskim.