Okolica domków Rajska Zagroda w Bieszczadach

Rajskie to nieduża miejscowość położona przy trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, nad malowniczą zatoką przy ujściu rzeki San do Jeziora Solińskiego. Jest tutaj przystań wodna na Sanie. Wypożyczając łódkę czy kajak można przeżyć niesamowitą wodną wycieczkę, płynąc w dół rzeki i wpływając do zalewu. Od naszych domków do tej przystani jest około kilometra. Druga przystań powstaje już na jeziorze, do niej jest około 300 metrów.

Niedaleko domków znajduje się mały bieszczadzki kościółek. Najbliższy sklep jest w sąsiedniej miejscowości Bukowiec około 4 km od domków.

Pozostałe odległości:

Więcej…

dawka kultury w bieszczadachW deszczowe dni zachęcamy do odwiedzenia muzeów i galerii poświęconych Bieszczadom. Od maja do września w leskiej synagodze obejrzeć można prace bieszczadzkich artystów. W Ustrzykach Dolnych jest muzeum przyrodnicze, gdzie zobaczysz zwierzęta zamieszkujące ten region – rysia, wilka czy niedźwiedzia. W Sanoku na zamku stała ekspozycja prac Zdzisława Beksińskiego, oraz największa w Europie kolekcja ikon. Godne odwiedzenia jest również Muzeum Budownictwa Ludowego, z niesamowitym zbiorem architektury bieszczadzkiej.

Chałupy Łemków i Bojków, dawne narzędzia, obiekty sakralne i wiele innych ciekawych eksponatów zobaczysz właśnie w sanokim skansenie. Będąc na rynku warto wstąpić do Galerii Sanockiej BWA – tam zawsze trafisz na ciekawą wystawę.

Więcej…

wypoczynek w bieszczadach rajska zagrodaW Bieszczadach można wypoczywać na wiele sposobów o każdej porze roku. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy gór jak i wody. Odpoczną ci, którzy szukają spokoju.

 

 

Więcej…

rozrywkowo i ze śpiewem w bieszczadachCo roku w Bieszczadach organizowane są cykliczne imprezy znane w całym kraju. I tak w pierwszy weekend lipca w Lesku coś dla miłośników country i motocykli – Piknik “Country w Bieszczadach” połączony z międzynarodowym zlotem motocyklowym. Pierwszy weekend sierpnia to królestwo szant - na Cyplu w Polańczyku trzydniowy festiwal muzyki żeglarskiej.

Więcej…

ekstremalne sporty w bieszczadachObecnie Bieszczady, to także możliwość uprawiania ekstremalnych sportów. Są tutaj dwa szybowiska – w Bezmiechowej i Weremieniu.

Oprócz lotu awionetką czy szybowcem, można również spróbować lotu paralotnią.

Miłośnikom bardziej tradycyjnych sportów, polecamy jazdę konną, lub turystykę rowerową.

Więcej…

raj dla samotnikow w bieszczadachOpustoszałe po wojnie Bieszczady, do dziś słyną ze swojej dzikości. To raj dla samotników i ludzi którzy chcą odpocząć obcując z piękną przyrodą. Takim osobom szczególnie polecamy górskie wędrówki. Najlepiej wiosną i jesienią. Wtedy ruch w górach jest niewielki, a widoki cudowne.

Pięknie jest również zimą, ale żeby wtedy pójść w góry, trzeba mieć odpowiednie wyposażenie i podstawową wiedzę na temat zimowych wędrówek. Podczas górskich wypraw możesz napotkać na dzikie zwierzęta – siedliska ptaków, sarny, jelenie, rzadziej żubra, wilka czy niedźwiedzia.

Więcej…

gdzie na narty w bieszczadachZimą zapraszamy oczywiście na narty. W sąsiedztwie naszych domków są trzy wyciągi narciarskie: w Bystrem (13 km) posiadający homologację FIS, w Weremieniu (8 km) i Huzelach(7km). Oprócz tego do dyspozycji są wyciągi w Ustrzykach Dolnych, Karlikowie i Puławach. Coraz popularniejszą zimową formą rekreacji jest ski touring, czyli przemierzanie Bieszczadów na nartach. Organizowane są specjalne rajdy najpiękniejszymi bieszczadzkimi trasami. W Wetlinie i Ustianowej są trasy odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego.

wodniacy na wodę w bieszczadachDla miłośników sportów wodnych, polecamy Rajskie a także okolice Soliny, Polańczyka i Myczkowiec. Przypominamy też, że w Bieszczadach są dwa jeziora: Solińskie i Myczkowieckie. Najbardziej popularne jest oczywiście to pierwsze.

Jest to raj dla żeglarzy, szczególnie dlatego, że panują tutaj specyficzne warunki. Górski wiatr często wieje z różnych kierunków co przysparza nie lada problemów żeglarzom, ze śródlądzia. W Solinie i Polańczyku jest dobra baza sprzętowa.

Więcej…